KUTSE
Lugupeetud Eesti Genealoogia Seltsi liikmed!
Kirikuraamatud on teadagi igale koduloolasele-genealoogile kõige tähtsamate ajalooallikate hulgas aga kas kirikuraamatud võivad olla ka inimese isikliku languse allikaks? Selle intrigeeriva küsimusega kutsun Eesti Genealoogia Seltsi liikmeid Rahvusarhiivi Noora majja (Nooruse 3) Vormsi õigeusu kiriku lugu tutvustava näituse kuraatorituurile.
Näitusel räägitakse Hullo keskuses asetseva õigeusu kiriku varemete lugu koguduse loomisest 1886. aastal kuni koguduse sulgemiseni 1951. aastal. Üheks mõtteliseks punktiks koguduse ajaloos oli pikaaegse preestri vallandamine 1926. aastal, osaliselt kirikuraamatute lohaka pidamise tõttu.
Kuraatorituuri, mis on mõistagi arhiivisõpradele tasuta, aega on võimalik kokku leppida esmaspäevast neljapäevani kuni näituse sulgemiseni jõulude aegu.
Loodan, et kutse saavutab sooja vastuvõtu,
--
Albert Ludwig Roine,
Arhivaar ja Vormsi näituse kuraator
Näitus on üleval Noora fuajees ning seda saab vaatama minna aasta lõpuni.Pipit parafraseerides: Viisakas kutse nõuab viisakat vastust ning need, kes sel tuulisel novembriõhtul arhiivitee jalge alla võtsid, ei pidanud pettuma. Fuajeesse ülesriputatud kahepoolsed tahvlid on küll pildi- ja teaberikkad, kuid elusa sõna vastu ei saa siiski miski. Isegi kui meist kellelgi Vormsiga mingit otsest seost või huvi pole, on otsimise- ja leidmiserõõm meile kõigile tuttav tunne. Pealegi, kui tavaliselt tegeleme sellega, mis on kirikuraamatute sees, siis seekord saime võimaluse piiluda ka nende taha – kes ja kuidas neid koostas ja mis lood sellega kõik kaasas käinud on. Praegusel juhul siis Vormsi õigeusu preestri Jakob Vaaraski näitel ning ühtaegu asjatundliku ja hingestatud teejuhi saatel.
Osales 7 seltsilist, esmakordselt ka meie uus seltsiline Janne.
Fotod: Kalev Toom
No comments:
Post a Comment