Friday, December 31, 2021

Detsembrikuine kohtumine 27.12.2021

 

Vägagi tegusaks kujunenud aasta lõpetamiseks kogunesime Tartu kesklinna hubases pubis mohiitoklaaside taga.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et õnnelikul kombel oli meil korda läinud ära kasutada kõik avanenud ajaaknad ning teoks sai kaugelt enamgi, kui aasta algul kavandasime. Seda aga üksnes tänu seltsi liikmete endi huvile ja osalusele. Ikka oli soov vähemalt kord kuus kokku saada ja igaks korraks leidus keegi, kellel mõni põnev teema teiste ette toomiseks parasjagu valmis, kas
siis ettekande või ekskursiooni kujul. Osakonna poolt oleme kõiki esinejaid-korraldajaid jõudumööda väikese kingitusega (olgu selleks kasvõi värske Põlvnemisloo tasuta number) tänanud – ning eks suurim tänu ole ju seltsiliste säravad silmad ja hea tunne ühisest olemisest – seega loobusime mõttest aastalõpu kingitusterallis kaasa teha. Siiski on meil üks inimene, keda soovisime eriliselt esile tõsta – kes harva kuuleb tänusõnu ja aplausi, kuid kelle vaikne ja väliselt märkamatu, samas aga järjekindel ja hoolas tegutsemine ehk üldse meie osakonda koos hoiabki – aitäh Sulle, Virve!

            

(siia tuleb Vello tehtud ilupilt, kui selle ükskord kätte saame! Aitäh Sullegi juba ette.)

Järgnevalt sai igaüks pisut rääkida sellest, mis parasjagu käsil. Isegi kui kõik see polnud mitte suguvõsauurimisega seotud, oli ometi kõik nii huvitav, et taustal valjult tümpsuvat muusikat märkasime uuesti alles siis, kui ükskord juturingiga laua otsa tagasi jõudsime.


Osales 6 seltsilist.

Tervitame ka kõiki neid, kes seekordsele kohtumisele ei saanud tulla. Ootame teid ikka.

Head vana-aasta lõppu ja kohtumiseni uuel aastal!





P.S. Ka uued huvilised on alati teretulnud!

Monday, November 29, 2021

Koosolek Nooras 24.11.2021

 

Meie tutvus Geniga on juba nii ammune, et läks tarvis alles üsna hiljuti suguvõsauurimisse süvenenud Kalevi värsket pilku, et tuletada meelde põhitõdesid ning oma pettumistest ja tõrgetest üle saada. Näiteks siis:

1. Tuleks klõpsata kõigi nende pisikeste ikoonide peal ning julgelt huvi tunda, mida ilmuvad menüüribad pakuvad. Kõik küll alati ei pruugi toimida, kuid siis tasub kas kirjutada ja küsida, milles asi või mõne aja pärast uuesti proovida. Geni on nagu elus organism, mis pidevalt muutub ja areneb ning mille mõni osa aeg-ajalt üles ütleb.

2. Kui sa pole sisestatud andmetega rahul, siis võta ühendust haldaja/haldajatega, samuti võib Genist kasu olla siis, kui soovid oma suguvõsa-asju kellegagi arutada, uurimisel abi küsida, kontakte leida või muidu vereliinipidi suhelda. Võib muidugi juhtuda, et vastuseks on vaikus – inimeste huvid ju muutuvad ning ega inimesed isegi igavesed pole.

3. Mil iganes andmete sisestamisel või kasutamisel hätta jääd või tekib mõni küsimus, siis selleks ongi Geni-kuraatorid, kellele kirjutada.


Kuna Kalev tegutseb Geni Pro's, siis päris kõike, mida ta ekraanile kuvas, lihtkasutaja oma arvutis ei näe - kuid üheskoos saame sellegagi toime. Nüüdseks on meie meilile jõudnud mitme kuraatori kontaktaadress, link Henn Sarve kümmekonna aasta eest Tartu osakonnas peetud loengu salvestusele ning Kalevi enda telefoninumber, millele ummikusse sattudes helistada.


Eva ja Virve koostöös oli saadaval ka Põlvnemisloo trükivärske number, aitäh tegijatele!

Kokkusaamisele lisas valgust lauaotsal põlev küünal – päev enne oma 91. sünnipäeva oli meie seast lahkunud Olaf Langsepp. „Tavaliselt ta kuskil siin nurga peal vaikselt istus,“ meenutas Juss.  

Seekord osales seitse seltsilist. Küünlatuld ära puhudes tundus, nagu oleks meid olnud kaheksa.    

Friday, October 22, 2021

Koosolek 21.10.2021

Oktoobrikuine koosolek Noora õppeklassis kujunes sama soojaks ja hoogsaks kui akna taga keerutav sügistuul. Juss oli lähemalt uurimiseks kaasa toonud suure kaardi, millel värviliste joontega ühendatud küla-, talu- ja perekonnanimed kajastasid tema esivanemate liikumisi aastasadade jooksul – kus oli elatud, kuhu edasi mindud, kustkandist oli leitud abikaasa jne. Kaart oli väljas ka suvisel sugupuude näitusel, kuid siis polnud ju aega eriti põhjalikult süveneda ega Jussil selgitusi jagada. Nüüd aga jõudsime nii tehniliste küsimusteni (kuidas nii suurt kaarti üldse paberile saada) kui geeniuuringuteni (kas tõesti võib geenipangast lisaks oma terviseandmetele saada teavet ka oma eellaste päritolu kohta?). 

Järgmisena tõusid teemaks talu- ja mõisakaardid. Mida neilt on võimalik välja lugeda? Kuidas kokku viia mõisaaegne kaart ja tänane maastikupilt ning kinnistupiirid? Mis kaarte üldse arhiivis on ja kuidas neid leida? Millised on kaarditöötluse, skaneerimise ja väljatrükkimise võimalused? Nagu ikka mistahes asjaga lähemalt tegelema hakates kerkisid esile igasse kanti hargnevad küsimused. Muuhulgas taipasime, et võime küll suguvõsauurimises olla edasijõudnute tasemel, kuid isegi sagedaste arhiivikülastajatena ei tea me siiski kõiki siinseid võimalusi või/ning oska neid ei kasutada ega soovidagi. Leppisime kokku, et palume ühele järgmistest kokkusaamistest arhiivitöötaja meid juhendama. Et ennast publikuna paremini ette valmistada ja teemades mitte liiga laiali valguda, jäi koduseks ülesandeks igaühel omaenda küsimused eelnevalt sõnastada. Kui juhtub, et küsimusteringe tuleb mitu, ongi väga tore – võtame nad siis üksteise järel ette.

Osalema oli jõudnud seitse seltsilist.
Raadil 19.10.2021 Kui Vilja teetermosega Raadile jõudis, oli Virvel üks plats juba korda tehtud. Kokku meil neid ju vaid kolm ongi – Talvik, Neumann ja Kampmaa – ning kui suvel on paar korda käidud võililli välja noppimas, on sügisene lehtederiisumine üsna väike töö. Nii ei kulunud meil täit tundigi, kui kõik sai valmis. Leidsime päikesepoolse pingi, rüüpasime mõnusasti teed ja nosisime küpsiseid.
Nagu varem ettevõtmises osalenud seltsilised teavad, on hauahooldus vaid ettekääne, et värskes õhus kokku saada, seltsiasju arutada ja oma tegemistest rääkida. Lisatasuna saab oma kätega teha midagi vajalikku, mis ka silmale ilus vaadata.

Monday, September 20, 2021

 

Koosolek 16.09.2021


Saime kokku Noora õppeklassis. Osales 8 seltsilist, teiste seas ka värskelt osakonnaga liitunud Kalev.

Ega meil siin uutele armu ei anta, vastupidi – värskele energiale leitakse kohe rakendamisvõimalus ning nii oleme Kalevi nõusse saanud Peipsitaguste töögruppi juhtima. Hetkel on nende listis juba üle 10 inimese ja käib aktiivne infojagamine.

Nagu iga uue liikmega tulekuga, kerkis taaskord esile uuritavate nimede andmebaasi küsimus – mis (perekonna)nimesid uuritakse/on juba uuritud, kes uurib/on uurinud, kuidas vajadusel uurijaga ühendust saada ja/või kogutud materjaliga tutvuda.

Samasse suunda jääb ka kodu- ja perelooliste trükiste teema – väikestes maa-raamatukogudes võib olla kohalike inimeste koostatud väikesetiraažilisi või isegi käsikirjalisi uurimusi, millest ester.ee midagi ei tea ning millele sattumine on suuresti juhuslik.

Küsimus on praeguseks osakonna listis laiali saadetud ning ka juhatusele asjast teada antud. Midagi uut selles ju pole, Hiiu ja Läänemaa ning Pärnu osakonnal on nende uuritavad nimed oma kodulehel üleval. Kui proovime nüüd ka Tartumaa uurijate andmeid kokku saada ja kättesaadavaks teha, küllap siis selguvad tegelikud võimalused ja raskused.

Koosolekul meenutasime ka meie endi korraldatud suvepäevi Kodavere kihelkonnas – kõigepealt vaatasime Kalevi ja Vilja tehtud pilte ning seejärel võtsime taaskord ette maikuisel aastakoosolekul esitletud kava koos tagantjärele-targemana kommentaaridega: mis ja kuidas tegelikkuses toimus.

Üldmulje on pigem hea, osalejad olid väga toredad ja tublid ning tundub, et saime kenasti hakkama, kuid otsustame siiski ka otse küsida ja suvepäevadel käinutele tagasisidelehed saata.

Suvepäevade ülevaade on ilmumas Aastaraamatus 2021.

Seniks mõned fotod (1.-3. ja 5. Kalevilt, 4. Viljalt):

Suvepäevade avamine Pala kultuurimajas

Venemaa-teemaline töörühm tööhoos

Rahvapäraste laulumängudega õhtu Turgi talus


Assikvere seltsimaja ees


Pala mõisas

Thursday, June 17, 2021

 Jaanieelsel Raadil

...jõudis seekord käia ainult Virve üksinda. Kuid nagu ta ise tagasihoidlikult kirjeldab: "Käidud, tehtud, kulus ainult 2,5 tundi. Alustasin kõige suuremast, noppisin rohud ja võililled üle platsi ära, rehitsesin natuke ja oligi valmis... Vaatasin ka Lankotsa platsile - oli korras ja lilled istutatud." 

Eks me püüa edaspidi ka ise tublimad olla, seniks suur aitäh tegijale!



Tuesday, May 25, 2021

 Väljasõit Kambja kihelkonda 20. mail 2021




Selle aasta maikuu kõige kõledamal ja vihmasemal päeval (siis me veel ei teadnud, et peatselt tuleb hullemaidki) kogunes vahva reisiseltskond varahommikuses Tartu kesklinnas, et Jussi juhtimisel Kambja kihelkonda avastama asuda. Rahvast oli just nagu puid heas puuriidas – riit sai täpipealt halge täis st mahtusime parasjagu kolme autosse ära.

Esimene peatus oli Kambja kiriku juures. Suured ja veel suuremad kivirahnud pühakoja ees meenutasid eestikeelse kirjasõna ja koolihariduse algust – „Kiri algab kirikust, rahvas algab raamatust,“ nagu ütlevad Hando Runneli pronksi valatud värsiread teeristil kõrguva kivist aabitsa leheküljel. Just Kambja kirikuõpetaja Andreas ja tema poja Adrian Virginiuse (Vergin, Virgin) lõunaeestikeelde tõlgitud ja 1686. aastal Riias trükitud „Wastne Testament“ oli esimene läbinisti eestikeelne raamat.

Kaks aastat varem (1684) oli Andreas Virginius saatnud kolm Kambja kihelkonna poissi Forseliuse rahvakoolmeistrite seminari õppima. Bengt Forseliust teadis ta oma poja Adrani koolivennana juba tolle Tallinna Toomkooli päevilt. Kui Forseliusel tuli valida paar oma parimat kasvandikku, keda Stockholmis Rootsi kuningale esitleda, siis üks neist oli siinses Kavandu külas sündinud ning kohalikus köstrikoolis käinud Ignatsi Jaak – alates 1700. aastast omakorda ise Kambja köster ja kooliõpetaja pea 40 aastat.
Tema ametimaa ja koolimaja paiknesid umbes kilomeetri jagu kirikust Kammeri suunda jäänud Uibumõisas – tänapäeval tuntud Köstrimäe nime all.

Kohale tõtanud praegune diakon Robert Bunder avas lahkesti suured tammised uksed ning seadis uudistajad Saksamaalt kingitusena saadud kirikupinkidele istuma. Edasi läks nagu muinasjutus. Ajarännul kerkivad ja murenevad üksteise järel siin läbi sajandite ikka ja jälle vaenuvägede teele jäänud paigas seisnud jumalakoja müürid, valgeks krohvitud seinal hiilgab Wastse Testamendi üleelusuurune esileht, Krüüdneri palvemajast välja visatud altar leiab ettevõtlike ja pühendunud inimeste ühises tahtes taastatud hoones väärika varjupaiga.

Raske uskuda, et vaid mõnekümne aasta eest korraldasid kohalikud lapsed võiduronimisi katmata tornijäänuste otsa ning praeguse sileda kivipõranda asemel kõrgusid rusuhunnikud ja kasvasid noored puud.

Lühikese peatuse järel Perekonnakivi („Hoidke meid alles“ H. Runnel) ja Vabadussõja mälestussamba juures sisenesime Kambja kalmistule, mille vaheldusrikas reljeef tasase maaga harjunud matkajad sõna otseses mõttes hingetuks võttis – iga järgmise astmega avanesid uued vaated, kord üles-, kord allapoole, sammalde ja samblikega kaetud vanade puude vahel ergamas maarjasõnajalgade noorusvärsked lehelehtrid ning virvendamas meelespeade õhulised pilved. Püüame niiskeid hauakive sõrmitsedes välja lugeda ammusurnud inimeste eludaatumeid ning silitame üksikut allesjäänud inglipead raudaia nurgaposti otsas. Meelepiltides rühivad tõsised maamehed õlgadel rasket kirstu kandes nõlvadest üles ning jõuluõhtul libistavad väärikad vanatädid ja lapsemuhud end tagumikupeal neidsamu, kiilasjääga kaetud radu pidi alla, ümberringi sajad küünlatuled hämaruses habisemas.


Rännak aegadevahelises ajas jätkub. See, mis kunagi olnud, näib hetkiti tõelisem kui see, mis pilgule avaneb ning nüüd tagantjärele kirja pannes ehk kõrvalseisjaile arusaamatuks jääb (asisema meelega lugeja võib selle osa vahele jätta). 

   

Köstrimäelt küünitades haabade vahel aimatava mantelkorstna ümber tõuseb Ignatsi Jaagu matsaka katusega eluase.

 

Põlenud palgiräga kohal aimub Suure-Kambja mõisa valgeks krohvitud häärber, pikkade madalate maakivist müüride taga askeldab toimekas mõisarahvas kõikvõimaliku otstarbega majandushoonete ümbes ja sees.

Palverändur puhkab jalga Prangli tee ääres ristimänni all.

Vana-Prangli endise karjamõisa, Muttike suurtalu poole sõidavad läti korporandid oma 6-hobuserakendiga. Eestlased on veel kraad kangemad – neil on kaheksa hobust ees. Nädal aega peetakse peretütar Alice Hassmanni ja värskelt Tartu Ülikooli usuteaduskonna lõpetanud Jaan Lattiku pulmapidu.

Krüüdneri mõisa peahoones tegutsev koolimaja kangastub rohtukasvanud neljakandilise süvendi kohal, kus praegu seisab üksildane jalgpallivärav. Koolipoisid tormavad huilates mäest alla veskijärvele esimest jääd proovima, pahandusetegijad aga pannakse kooli musta täku latrit puhastama. Mõisakupja terase pilgu all laotakse võimas kivine veskitamm.

Maaritsa Issanda Muutmise kiriku kõik viis sibulkuplit pungitavad taas oma auklikuks vajunud põski ning Karujärve ääres kunagise mõisavalitseja aias puhkeb õide Eesti suurim magnoolia.

Kiirusmäe velodroomil püstitavad Krüüdneri spordiseltsi („Kiirus“!) jalgratturid võistluses Tartu, Tallinna ja Rakvere klubidega uusi rekordeid, oma numbritega astuvad üles Lurich ja teised jõumehed, lähedalt ja kaugelt kohalesõitnud arvukas pealtvaatajaskond jääb veel poole ööni õlleklaaside taha sumisema, kõlab muusika ja mitmehäälne laul.

Eesti esimene kutseline fotograaf Reinhold Sachker sätib kaamera ette Jakobsoni, Jannsenit ja tolle noorukest luuletajast tütart Lydiat. Varsti peetakse Tartus esimene laulupidu, mille Sachker kavatseb üles võtta.

තතත


Õnneks oli meil Juss, kes maikuisesse rohelusse uppuvate küngaste vahel üles-alla looklevate kruusateede rägastikus eksimatult orienteerudes meid ikka täpselt õigesse aega ja kohta välja viis ning viimaks söögipausi meelde tuletas. Valgjärve kohvikusse meid küll sooja ei lastud, kuid väliterrassile toodud kuum supp ning marjarohke magustoit kosutasid jõudsasti jätkamiseks. Maaritsa kultuurimaja nähtamatuks jäänud perenaine lubas meid puhvetiruumi teed jooma ning Jussi kaasatoodud raamatuid sirvima.

Siinkohal väike nimekiri, mis kõik veel peale meile juba tuntud Kristjan Luhametsa „Kambja kihelkonna ajaloo“ veel Kambja ning Kambja inimeste kohta ilmunud on:

  • Eesti I Tartumaa. 1925
  • August Hanko. Oli kord… 1939
  • Forseliuse Sõnumid. Forseliuse seltsi väljanne, 23 numbrit
  • Wastne Testament. Konverentsi ettekanded. 1996
  • Albert Milk. Metsateenija kahes riigis viie riigikorra ajal. 2008
  • Nimekaid Kambjalasi I, II, III. Koostaja Hilja Neumann

Rõõmuga tõdesime, et meiega oli seekord nii Aasta genealoog 2020 Raivo Maine kui ka valimisel napilt teiseks jäänud Uuno Ojala; kõige uuem seltsi liige Tartu osakonnas, Eda sai oma liikmepileti ja seltsi märgi EGeS juhatajalt isiklikult. Tunnustasime neid kõiki sooja aplausiga, jagasime kingitusi.

Hästi tore oli sugupuuuurijate seas näha ka päris puuuurijat Alarit – nii saavad Suure-Kambja 350-aastaseks peetud lehised oma õigeks vanuseks 200 aastat (350 võib olla samuti õige arv, kuid käib praeguste hiiglaste eellaste kohta, kelle Stackelbergid oma parki istutada lasksid), Prangli ristimännist Alari väljapuuritud aastarõngad ütlevad selle puu kasvamahakkamise ajaks aasta 1830. 

Tihenevas vihmasajus jõudsime päeva üllatuseni. Juba eelmisel reisil Võnnu kihelkonda oli Juss tagasihoidlikult maininud: „Ah siin elab mul üks vana sõber, Kure Jaak. Temal on päris huvitav piiblite kogu ja mõningaid muid vanu asju veel, aisakellasid ja muud. Võiks teinekord tema juurest läbi astuda.“

Selleks, mis ees ootas, polnud aga vist keegi meist valmis – kümnete kaupa piibleid, uusi testamente ja lauluraamatuid, kõik korralikult hoitud ja hooldatud, vajadusel restaureeritud, meie jaoks pere suurele söögilauale ning eluppa näituseks kujundatuna kappidest-karpidest välja toodud ja lehitsemiseks lubatud.

Ahmisime imetlusest õhku, puurisime vanemas ja uuemaaegses kirjaviisis sissekandeid ning kuulasime majaperemehe selgitusi ja lugusid. Mida üldse taoliste raamatute puhul tähele panna – väljaandmise aastat, trükki, paberi kvaliteeti, kõidet, kasutatud kirjaviisi, formaati, keelt. Ühe suurema haruldusena nägime 1926. aastal ilmunud setokeelset evangeeliumiraamatut, mida trükitigi üsna vähe ja mille kogujani jõudmise lugu oli täitsa omaette ime.

Et kojujäänuid mitte liiga kurvaks teha kirjeldustega kõigest sellest, mis neil nüüd nägemata jäi, siis nimetagem veel vaid hoolikalt kogutud ja korrastatud talupabereid (sh taluplaan), vanade perekonnafotode albumit (nimed juures) ja Abenike väga ilusasti väljajoonistatud sugupuud.

Perenaise pakutud kringliga kohvilaud veel kõigele lisaks.


                                                                       
                                                                      ත

Alles Tartu-lähedased tasased väljad oma lao- ja tööstushoonetega ning järsku tihedaks muutunud liiklus sundisid meid tagasi pöörduma argisesse neljapäevaõhtusse. Vahepeal vabalt kulgenud aeg korrastas end jälle tundideks ja minutiteks, kellel algas koolitund, kes lippas poodi, kes bussile, kellel oli ees veel mitu tundi koduteed.

Väljasõidu korraldas ning giidi, autojuhi ja muidu muheda kaaslasena tegutses Juss. Osales kaheksa seltsi liiget (Eda, Virve, Eha, Inga, Uuno, Evelin, Raivo, Vilja) ja kolm külalist (Alar, Urmas ning silmapaistvalt vapper ja tubli 5-aastane Johanna Elisabet), kõik kokku 12 inimest.

Kirjutises on kasutatud Inga meenutusi, kelle lapsepõlvemaad samuti Kambja kanti jäänud, ning Jussi hilisemaid täiendusi ja parandusi.

Järgnevad fotod: Urmas Madiste, Vilja Pärn; internet (Ajapaik jt). 

Kambja Martini kirik
Kambja kirikus. Räägib diakon Robert Bunder
Kambja surnuaial


Suure-Kambja mõis
Suure-Kambja suured lehised
Prangli ristimänd
Krüüdneri mõisas
Maaritsa magnoolia

Lõuna Valgjärve kohvikus
Maaritsas

Kiirusmäel


Jaak Kure piiblikoguga

Rahvariidemustris priimulapeenar vihmahämarduvas õhtus




















Monday, April 19, 2021

 

Raadil 15.04.2021

Oleme oma töödega järje peal. Sügisel saime lehed riisutud, nüüd polnud vaja enamat, kui kogunenud hauaküünlad ja viimaste tormituultega mahapudenenud oksarisu kokku korjata ning platsid kergelt rehaga üle käia. Talvikul õitsevad siniliiliad (sillad), Kampmaal ja Neumannil sinililled.

Mälestusi Jaks Lankotsist teadis seekord jagada Uuno. Legendile osakonna rajajast ja kauaaegsest juhatajast lisandus Jaksi alati hingestatult kaugusesse vaadanud pilk ning sugupuude kogu, mille edasist saatust ega praegust asukohta me ei tea. Kuigi ikka oleks kasulik ja tore vaadata, kes ja kuidas varasemalt teinud on.

Neumanni ja Pritsoni kohta on samuti vahepeal selgust saanud. Koorijuht Leonhard Neumanni ema ja Tartu võõrastemajapidaja Peter Pritsoni naine olid õed – Raadi mõisast pärit Märt Orava tütred Leena ja Johanna Christina. Seega puhkavad siin kõrvuti tädimees (surnud 1899) ja õepoeg (surnud 1933).

Neumannid olid tulnud Sänna mõisast, Pritsonid olid elanud Arukülas, Koeru kihelkonna Udeva mõisas ning siis jälle ringiga Tartusse tagasi jõudnud. Leonhard Neumannil lapsi polnud, Peter Pritsoni ainuke tütar abiellus Hans Leesmentiga (Halliste kihelkonnast), pere asus Tallinnasse ning nii see plats on otsese hooleta jäänud.


Aga see oli väga ilus päev. Oli armas üle hulga aja taas kohtuda ning ka kõik need, keda haudadel meenutasime, näisid olevat hetkeks meiega.


Uuno, Virve ja Jussiga Jaks Lankotsi meenutades